Naše knihovna

Hošťálkovská knihovna se nachází v pravé části přízemí multifunkčního domu a domu pro seniory v Hošťálkové.

Výpůjční doba je každé pondělí od 13.30 do 18.00 hodin

Zřizovatelem je Obec Hošťálková, která kromě provozu financuje také každoroční nákup nových knih.

Dobrovolnou knihovnicí je paní Mgr. Alena Šimková, učitelka zdejší školy.

Knihovna je bezbariérová, máme okolo šesti tisíc knihovních svazků a odebíráme sedm titulů časopisů, které půjčujeme našim čtenářům

Z historie knihovny

..z dávné historie

Obecní knihovna byla zřízena roku 1922, když se staly jejím základem knihovny zdejších spolků. Obec se starala o umístění knihovny a odměnu knihovníka. Podle zprávy z roku 1946 byla umístěna při místním národním výboru a měla 784 svazků.

Dobrovolným knihovníkem byl místní učitel Jaromír Palacký. V roce 1951 byla provedena první revize knihovního fondu, při které bylo vyřazeno 183 opotřebovaných knih. Revizi provedl osvětový inspektor Štach. Knihovna měla 1034 svazků knih.

V roce 1955 se stal dobrovolným knihovníkem Karel Březina. Knihovna byla umístěna v budově MNV v 1. poschodí. Příchod do knihovny byl hlavně pro občany staršího věku naprosto nevyhovující. Točité schodiště, příliš strmé schody. Knihovna byla malá, tmavá a nevětratelná. I přes tyto nesnáze celkem dobře prosperovala. Knihovnicí zde byla paní učitelka Zubíčková.

Po ní knihovnu převzala v roce 1974 paní učitelka Emílie Galetková.

....v letech nedávno minulých a dnes

V těchto nevyhovujících prostorách se půjčovalo až do roku 1977, kdy byla knihovna přestěhována do bytu nad tehdejší prodejnou Jednota-obuv. Díky vydatné pomoci brigádníků a knihovnici paní Dobíškové z Okresní knihovny Vsetín vznikla po úpravě dvou místností a schodiště milá a příjemná knihovna. Ani zde to však nebylo v pořádku. V zimním období musela paní knihovnice půjčovat v kožichu, protože zde byly potíže s topením. Voda zde nerozmrzla, ani když se topilo v akumulačních kamnech. Tady setrvala knihovna 2 roky.

V říjnu v roce 1980 se knihovna zase stěhovala. Tentokrát do nově zrekontruované budovy MNV. Zde byla v přízemí slavnostně otevřena 16. 1. 1981. Díky vstřícnosti MNV dostali čtenáři obce pěknou, nově vybavenou knihovnu, která měla 4800 svazků knih.

V letech 1980 - 1985 byla knihovna vtažena do různých soutěží poplatných tehdejší době. Byly to soutěže okresní, krajská a ministerská "Budujeme vzornou lidovou knihovnu". Po 3 roky jezdily činnost knihovny kontrolovat různé komise ze všech končin ČSSR a v roce 1983 obdržela paní Galetková a místní knihovna titul VZORNÁ KNIHOVNA. Nebylo to však zadarmo. Byla za tím usilovná práce s dětmi, kroužky, besedy, soutěže k politickým a literárním výročím, akce se složkami Národní fronty. Tak si to žádala tehdejší doba.

Při knihovně působil také literární kroužek a národopisný kroužek FOjtověnka pod vedením paní Galetkové. Tyto soubory se pravideně účastnily všech kulturních i politických akcí v obci.

Především při oslavách MDŽ, Dni učitelů, založení nové síně tradic, výročí osvobození. Ale také při příjemných akcích jako byly vernisáže malířů J. Hapky, L. Majera a dalších.

Do roku 1996 byla knihovna státní. V tomto roce byla převedena do majetku obce a zaregistrována na Ministerstvu kultury ČR pod názvem "Obecní knihovna Hošťálková". Obec si knihovnu zcela sama financuje a pomoc státu zůstala pouze metodická. Až do roku 2010 pomáhala dobrovolné knihovnici profesionální knihovnice paní Jana Pipková z Masarykovy veřejné knihovny Vsetín, která měla na starosti ještě 13 knihoven z regionu Vsetín. V současné době tuto práci zastává Bc. Zdena Haplová, rovněž z MVK Vsetín.

V roce 2004 se knihovna opět stěhuje. Tentokrát do prostředí nově vybudovaného penzionu pro seniory, kde sídlí dodnes.

Vytvořte si webové stránky zdarma!